Vitamini za mršavljenje
Uz prave vitamine bez gladovanja ćete smršati i izgraditi figuru.
Kontrola telesne težine i funkcije koje su povezane sa ishranom poput apetita, gladi, brzine metabolizma, potrošnje kalorija, masti i šećera, delotvornije su uz optimalan unos vitamina.
Vitamini održavaju telesne funkcije i učestvuju u preko 100.000 telesnih procesa. Oni igraju ulogu u održavanju optimalnog zdravlja i težine, a mnogi rade zajedno. Daćemo vam kratak pregled vitamina koji podstiču mršavljenje i u kojim se namirnicama nalaze
Vitamin A održava kožu glatkom i čvrstom. Optimalan dnevni unos tog vitamina od 0,8mg nalazi se u jednoj šargarepi. Važno je da je jedete sa malo masnoća (npr. maslinovim uljem).
Vitamin B1 potiče potrošnju ugljenih hidrata i jača mišiće. Potrebna dnevna doza od 1 mg nalazi se u šaci semenki suncokreta ili u jednoj velikoj porciji graška.
Vitamin B2 potiče smanjenje masnoća, proteina i ugljenih hidrata. Preporučena dnevna doza je 1,2 mg, a sadrže je 3 šolje jogurta.
Vitamin B3 utiče na regulaciju nivoa šećera u krvi i važan je za razgradnju masnoća i ugljenih hidrata. Na dan se preporučuje 13 mg vitamina B3. Tu količinu možete naći u 4 banane ili u 2 manja pileća fileta.
Nedostatak vitamina B5 ometa našu mogućnost da iskoristimo masnoće pothranjene u telu. Vitamin B5 takođe igra važnu ulogu u proizvodnji energije i potpomaže rad nadbubrežne žlezde. Dobri izvori vitamina B5 su: meso, orasi, pšenične mekinje, pšenične klice, jaja, šećerni sirup, zob, ječam, pasulj, hleb, zeleno povrće. Idealnu dnevnu količinu vitamina B5 (6 mg) možete naći u 2 šake šampinjona.
Vitamin B6 podstiče razgradnju belančevina i utiče na dobro raspoloženje. Reguliše proizvodnju hormona štitnjače i metabolizam. Preporučenu dnevnu količinu od 1,2 mg možete naći u 2 manje kriške paprike ili u komadu skuše debljine prsta.
Vitamin B7 je poznatiji kao biotin. Upravlja razgradnjom masnih kiselina i ugljenih hidrata. Preporučena dnevna količina (30-60 mikrograma) nalazi se u 2,5 šolje zobenih pahuljica.
Vitamin B12 učestvuje u procesu razgradnje masnoća i belančevina. Preporučena dnevna količina (3 mikrograma) nalazi se u 5 šnita sira Edamera.
Vitamin C je važan za sintezu karnitina i kolagena koji jača vezivno tkivo. Takođe je važan za metabolizam masnih kiselina. Najjači je antioksidans među vitaminima topljivim u vodi. Preporučena količina od 100 mg nalazi se u dve narandže ili dve šake jagoda.
Vitamin D jača mišiće. Potrebna dnevna količina je 5 mikrograma. Toliko sadrže na primer 3 jaja ili 4 šnite dimljenog lososa.
Vitamin E podstiče izbacivanje štetnih radikala iz organizma i kožu čini lepom. Preporučena dnevna količina (12 mg) se nalazi u šaci lešnika.
Kako održati voće i povrće svežim
Kako biste bili sigurni da vam voće i povrće neće izgubiti nutritivnu vrednost, evo šta možete učiniti:
-
- Kupujte domaće voće i povrće na pijaci koje nije izgubilo vitamine u procesu transporta.
- Birajte voće i povrće skladno dobu godine – tada je sveže i sadrži najviše vitamina.
- Kora sadrži mnogo vitamina i minerala.
- Čuvajte voće i povrće u frižideru – na sobnoj temperaturi voće i povrće gubi 10-50% vitamina, a najbolje ga je konzumirati ubrzo nakon nabavke.
- Izbegavajte kuvanje – 50 – 70% svih vitamina gubi se kuvanjem. Bolje je da ga kratko pripremite na pari ili prodinstate.