Hormonska spirala
Hormonska spirala dugoročna je, izuzetno sigurna metoda kontracepcije. Ujedinjuje pozitivna svojstva hormonske i unutarmaterične kontracepcije. Nakon umetanja, na kontracepciju ne morate više misliti sledećih pet godina. Ima oblik slova T i postavlja se u šupljinu materice gde otpušta male količine hormona.
Kako deluje?
IUS deluje tako da svakoga dana u šupljinu materice otpušta istu količinu hormona. Ta količina hormona je tako mala da u pravilu gotovo ne utiče na funkciju jajnika. Kontraceptivna zaštita zasniva se na lokalnom delovanju hormona:
- povećava gustoću sluzi u grliću materice. Spermatozoidi kroz takvu sluz vrlo teško mogu proći
- inhibira pokretljivosti i funkciju spermatozoida u materici i jajovodima i time sprečava oplodnju
- sprečava zadebljanje sluznice materice. Jajna ćelija, koja bi u izuzetnim slučajevima mogla biti oplođena, teško se može smestiti u takvu sluznicu.
Ove lokalne promene traju samo dok se IUS nalazi u šupljini materice. Kad se odstrani, sve promene se normalizuju u vrlo kratkom vremenu, tako da je trudnoća moguća već u sledećem ciklusu.
Kada se postavlja IUS?
IUS se postavlja pri kraju menstruacije. Tada je grlić materice najširi, što olakšava postavljanje.
Menjaju li se menstrualna krvarenja?
Nakon postavljanja IUS-a menstrualna krvarenja postaju kraća, slabija i manje bolna. Sluznica materice postaje tanja. Pošto ovaj proces traje neko vreme, u prvih 3-6 meseci dolazi do slabih intermenstrualnih krvarenja. Nakon godinu dana menstruacija traje u proseku samo jedan dan. Kod oko 20 posto žena krvarenje može izostati, što je medicinski apsolutno bezopasno.
Samo ako postoje dodatni znaci za trudnoću (mučnina, napetost dojki) ili ako je nastupilo jako krvarenje, obvezno posetite ginekologa. Iz sigurnosnih razloga tada možete napraviti i test na trudnoću. Ako je negativan, ne treba ga ponavljati u slučaju ponovnog izostanka menstruacije.
Koje nuspojave mogu nastupiti?
IUS otpušta vrlo male količine hormona u šupljinu materice (20 mikrograma na dan). Koncentracija tog hormona u krvi je 20-100 puta manja od one koncentracije koju nalazimo u krvi pri korišćenju kontraceptivnih tableta. Zbog toga se IUS vrlo dobro podnosi.
Nuspojave, kao što su glavobolje i napetost u grudima, javljaju se uglavnom u prva 3-4 mjeseca i najčešće su prolazne.
Može li se IUS dislocirati?
Ako IUS više ne leži na svome mestu ili ako ispadne, što se vrlo retko događa, mogu nastupiti bolovi u donjem delu stomaka. U tom slučaju treba posetiti ginekologa. To naročito važi u slučaju izostanka zadnje menstruacije ili pojave neočekivano jakog krvarenja.
Hoće li moj partner osetiti konac?
Nakon postavljanja konac se toliko skrati da ga vaš partner ne može osetiti. Ako se to ipak događa, treba se obratiti ginekologu i dodatno ga skratiti.
Kada se IUS nesme koristiti?
Samo u retkim slučajevima IUS se nesme koristiti. Tu se ubrajaju:
- anomalije materice
- zloćudne bolesti materice
- postojeća trudnoća
- akutne upale i infekcije genitalnih organa
- tumor ili akutna bolest jetre
- tromboza.
Može li se IUS koristiti nakon porođaja i u vreme dojenja?
IUS se može postaviti već šest nedelja nakon porođaja, kada se materica vrati u svoju normalnu veličinu. Mnogi ginekolozi preporučuju IUS kao metodu kontracepcije u vreme dojenja jer su količine hormona u majčinom mleku minimalne.
Kada IUS treba odstraniti?
Nakon pet godina IUS treba odstraniti ili zameniti novim.
Prednosti korištenja IUS-a:
- Visoka kontraceptivna sigurnost koja se može usporediti sa sterilizacijom i hormonskim kontraceptivnim tabletama
- Izuzetno dobra podnošljivost
- Menstruacije postaju kraće, slabije i manje bolne
- Promene u materici potpuno su reverzibilne. Nakon odstranjenja IUS-a moguće je zatrudneti već u sledećem ciklusu
- Upalne bolesti organa su retke jer gusta sluz u grliću materice predstavlja barijeru za prodor mikroorganizama